Як спланувати розташування розеток у новому будинку чи квартирі

У сучасному світі люди залежні від електроприладів як ніколи раніше: ми не тільки користуємося величезною кількістю побутової техніки, але й постійно заряджаємо різні гаджети – фітнес браслет, смартфон, планшет, бездротові навушники і навіть розумні кросівки. Саме тому правильне розташування розеток у квартирі чи будинку, а також їх достатня кількість – є запорукою комфортного життя сучасної людини.

Але як можна заздалегідь спланувати як розмістити розетки та вимикачі у новому приміщенні, не помилившись із місцем розташування, а також їх кількістю? Давайте розумітися.

Як спланувати розташування розеток на кухні

На даний момент, більшість електриків використовує євростандарт розташування розеток і вимикачів, згідно з яким розетки повинні розташовуватися на висоті від 30 до 90 сантиметрів від підлоги, а вимикачі – на висоті 90 см. Рекомендоване місце розташування вимикачів при цьому – по стороні дверної ручки, 10 сантиметрів від дверної коробки. При такому розміщенні вимикачів користуватися ними буде зручно і дорослій, і дитині. Однак, зважаючи на особливості приміщення, крім перерахованих вище норм, на кухні також діють свої, особливі, правила.

Плануючи, як розмістити розетки та вимикачі на кухні, порахуйте, скільки приладів Вам необхідно буде підключити: стандартний набір з холодильника, мікрохвильової печі, посудомийної машини, витяжки, варильної поверхні та електричної духовки – необхідно розміщувати відповідно до майбутнього планування приміщення. Рекомендована висота розміщення розеток для вбудованої техніки – 10-15 сантиметрів від підлоги, адже після встановлення кухонного гарнітура, дістатися розеток можна буде лише знизу. А ось розетки для витяжки та вбудованого освітлення кухонного гарнітура – ​​найкраще розміщувати зверху, де, у разі потреби, Ви зможете легко до них дістатися, але у повсякденному житті – вони будуть надійно приховані від сторонніх очей кухонними меблями.

Крім великих кухонних постояльців, є електроприлади, якими ми користуємося опціонально – це різна дрібна побутова техніка, така як блендер, кавоварка, електрочайник, тостер, мультиварка та м’ясорубка. Для комфортного перебування на кухні слід заздалегідь продумати достатню кількість розеток для дрібної побутової техніки, інакше Вам доведеться частенько вимикати чайник, щоб увімкнути мультиварку, або від’єднувати від електричної мережі тостер, щоб підключити блендер або м’ясорубку. Таким чином, для Вашого комфорту в районі кухонної стільниці має бути розташовано близько 8 розеток. А оптимальна висота для цих розеток – 10-30 см від кухонної стільниці.

Правила безпечного розміщення розеток говорять нам не тільки про те, де можна, але і про те, де не можна розташовувати розетки: у випадку з кухонною стільницею, пам’ятайте, що відстань від розетки до найближчого джерела води (кухонної раковини) повинна становити не менше 60 сантиметрів, а відстань до газової труби – не менше 50 сантиметрів.

Плануючи розташування розеток на кухні, слід також врахувати окрему розетку для телевізора – таку розетку краще сховати за самим приладом, а також не забути про дві-три розетки, розташовані в обідній зоні кухні: раптом Вам доведеться екстрено заряджати смартфон, знадобиться включити захочете встановити у цій зоні модний торшер.

Як спланувати розташування розеток у вітальні

На відміну від кухні, вітальня не потребує такої великої кількості розеток. За вже відомими нам правилами (від 30 до 90 сантиметрів від підлоги і не менше 10 сантиметрів від дверей) розмістіть пару розеток при вході в приміщення. У ці розетки Ви зможете підключити пилосос або, у разі потреби, опалювальний прилад. У зоні, де буде телевізор, розмістіть 4-5 розеток таким чином, щоб прилад зміг приховати їх та власні проводи. Не забудьте про кілька розеток у диванній зоні: до них Ви зможете підключити підзарядки гаджетів, зокрема ноутбука, а також опціонально торшери. Якщо в приміщенні планується розміщення кондиціонера, подбайте про наявність розетки на відповідній висоті та для нього.

Як розмістити розетки в спальні

Одним із золотих стандартів того, як розмістити розетки в спальні – є два блоки з 2-3 розеток і два вимикачі для бра по обидва боки від ліжка, на висоті близько 15 сантиметрів від тумбочки. Таким чином, кожен з подружжя матиме можливість регулювати локальне освітлення та заряджати свій телефон або електронну книгу. Всупереч поширеному стереотипу, що вимикач від стельової люстри може бути тільки один – при вході в приміщення – насправді набагато зручніше зробити 3 вимикачі: на вході в приміщення і по одному з кожного боку ліжка. Таким чином Ви зможете керувати освітленням кімнати, не вилазячи з-під теплої ковдри.

Якщо в спальні планується телевізор (зазвичай на протилежній стіні від ліжка) – як і у випадку з вітальнею, розташуйте блок із 4-5 розеток у передбачуваному місці кріплення телевізора (зазвичай це близько 130 сантиметрів від підлоги).

У разі наявності зони з туалетним столиком, подбайте про можливість підключити джерела додаткового освітлення або вбудованого підсвічування дзеркала – блоку з 3-4 розеток має бути достатньо.

Як правильно розташувати розетки у ванній кімнаті

Електрика і вода – речі несумісні, тому, говорячи про ванну кімнату, слід знати не тільки про те, як правильно розмістити розетки у ванній, але і про те, де їх розташовувати не можна.

Як і у випадку з кухнею, в сучасній ванній кімнаті також знаходиться велика кількість електричних приладів, якими зручніше користуватися саме в цьому приміщенні. Фен і праска для волосся, електробритва та триммер, пральна машина, водонагрівач та примусова вентиляція – все це потребує достатньої кількості розеток у ванній кімнаті.

Стаціонарні прилади, такі як пральна та сушильна машини, однозначно вимагають окремого джерела живлення, яке має знаходитися в місці передбачуваного розташування даних приладів.

Що стосується дрібних приладів, зручніше і логічніше, здається варіант наявності розеток для них біля дзеркала. Однак, зважаючи на те, що під дзеркалом, як правило, знаходиться умивальник, — норми безпеки не дозволяють нам розміщувати розетки в безпосередній близькості від джерела води. Тому, відступивши від дзеркала покладені 60 сантиметрів, помістіть спеціальні розетки, що закриваються в зоні над стільницею, в яку вбудована раковина, на висоті 10-15 сантиметрів від неї. А якщо така стільниця не передбачена дизайном приміщення – Вам доведеться, виходячи з планування приміщення, самостійно визначити безпечне та зручне місце для джерела живлення Вашої дрібної побутової техніки: адже, зважаючи на різноманітність дизайнів санвузла – готових рішень розміщення електрики у ванній кімнаті просто не Існує.

Заздалегідь продумавши яку кількість приладів Вам необхідно підключити в новому житлі, розуміючи, де будуть розставлені меблі та скориставшись нашими порадами про те, як спланувати розташування розеток, – Ви зможете створити сучасний, комфортний простір, вільний від безладно розкиданих кабелів та розмаїття мережевих фільтрів.