Стельовий плінтус: особливості вибору, монтажу та фарбування

Бордюр, багет, жолобник, молдинг, карниз: у стельового плінтуса безліч імен, але ще більше різних форм і розмірів – на будь-який смак та бюджет. Він допомагає приховати огріхи ремонту та надати приміщенню закінченого вигляду, здатний підтримати певний стиль інтер’єру і навіть стати однією з його родзинок. Однак для того, щоб він дійсно повністю розкрив свій потенціал – його необхідно правильно вибрати, змонтувати та пофарбувати. Про те, як це зробити, ми поговоримо в цій статті.

Як вибрати стельовий плінтус

Будівельні магазини зустрічають нас величезною різноманітністю жолобників, виготовлених з гіпсу, пінополістиролу, ПВХ і поліуретану, широких і тонких, строгих і лаконічних або химерних і хитромудрих. Якщо Ви не впевнені в тому, який матеріал слід вибрати, давайте ознайомимося з перевагами та недоліками кожного з них.

Стельовий плінтус із гіпсу – надійний і довговічний, екологічний та вогнетривкий. Завдяки пластичності гіпсу, з цього матеріалу можна отримати найвишуканіші та найвигадливіші моделі карнизів. В основному використовується для класичних інтер’єрів, які традиційно прикрашаються ліпниною. До недоліків матеріалу відносять крихкість і важку вагу, що викликають певні складності при монтажі. Про те, як працювати з гіпсовими карнизами та ліпниною, можна почитати тут.

Стельовий плінтус із спіненого пінополістиролу (часто помилково іменованого пінопластом) – цей матеріал користується величезною популярністю через невисоку вартість, легку вагу та зручний процес монтажу: він легко розрізається звичайним ножем і просто кріпиться за допомогою клею. Недоліком є ​​горючість матеріалу, і схильність до механічних пошкоджень – на такому плінтусі при монтажі легко можна залишити сліди від пальців.

Стельовий плінтус з екструзійного пінополістиролу – набагато міцніший варіант свого спіненого побратима. Також, порівняно з ним, карниз з екструзійного пінополістиролу має більш високі показники вогнетривкості та вищу ціну, яка, втім, все одно залишається в рамках бюджетного варіанту.

Стельовий плінтус з поліуретану – довговічний та простий у монтажі матеріал: приблизний термін служби поліуретанового плінтуса становить понад 25 років. Завдяки гнучкості матеріалу, його часто використовують для декорування приміщень з різними химерними закругленнями та вигинами, виступами та іншими складними в роботі елементами. Широкий асортимент різних форм дозволить Вам легко знайти карниз, який зовні буде відмінним від гіпсових варіантів. Що стосується мінусів – фактично до них можна віднести лише вищу, порівняно з пінополістирольними аналогами, ціну.

Стельовий плінтус із ПВХ – примітний тим, що з нього виготовляють не тільки стельові жолобники, але також і плінтуси для підлоги. Галтелі з ПВХ не бояться вологи, недорого стоять, легко монтуються і мають широкий асортимент різних моделей. До недоліків слід віднести неможливість перефарбувати жолобники, а також чутливість до високих і низьких температур.

Як монтувати стельовий плінтус

Стандартна довжина стельового плінтуса – 2 метри. Вирахувавши, скільки потрібно жолобників для приміщення, краще придбайте на 2-3 штуки більше: може виникнути ситуація, коли якась планка зламається або матеріал буде неправильно нарізаний – тоді, згодом, Вам доведеться монтувати карниз з обрізків. Перед монтуванням стельового плінтуса слід ретельно вирівняти стіни. Якщо зі стінами все гаразд, підготуйте необхідні інструменти та матеріали. Вам знадобляться:

 • Безпосередньо, жолобники
 • Шпаклівка
 • Канцелярський ніж або ножівка по металу
 • Рулетка
 • Простий олівець
 • Стусло (столярний інструмент, який допоможе правильно відрізати кути)
 • Будівельний рівень
 • Гумовий шпатель та ємність для замішування шпаклівки
 • Монтажний клей (переважно полімерно-спиртовий) та монтажний пістолет
 • Акриловий герметик
 • Водоемульсійна або акрилова фарба (опціонально)
 • Кріплення для жолобників, у тому числі кутові (опціонально).

Якщо в приміщенні всі кути рівні – монтаж стельових багетів не складе особливих труднощів. Перед початком монтажу уважно огляньте стіни та стелю на предмет дрібних нерівностей та недоліків, по можливості усунувши їх: інакше після монтажу карниза можуть залишитися зазори.

Після цього виміряйте стіни і зробіть розмітку майбутніх ліній кріплення жолобників за допомогою рівня і простого олівця: врахуйте, що після закінчення монтажу проведені лінії повинні бути повністю заховані жолобниками.

Озброївшись стулом і канцелярським ножем або ножівкою, наріжте галтелі необхідної довжини. Починати нарізку слід із кутів. Нарізуючи кути, будьте обережні – саме в місцях стику кутів найчастіше виходять зазори.

Переходимо безпосередньо до монтажу. Існує три варіанти кріплення стельових багетів:

 • Приклеювання безпосередньо на стіну
 • Приклеювання на шпалери
 • Монтаж за допомогою спеціальних механічних кріплень.

Найправильнішим способом є кріплення жолобників на стіну – це позбавить Вас від необхідності міняти жолобники при зміні шпалер, крім того, при монтажі багетів прямо на стіну, згодом залишиться менше зазорів.

Нарізавши планки необхідної довжини, намажте клеєм або акриловим герметиком (часто використовують для монтажу пінопластових плінтусів) тильний бік багету і притисніть до стіни в місці кріплення. Після цього, зніміть жолобник і дайте їй полежати кілька хвилин тильною стороною вгору – цього часу буде достатньо для того, щоб клей «схопився».

Через кілька хвилин щільно, але легко притисніть плінтус до місця кріплення: на цьому етапі важливо не перестаратися, щоб не зламати планку або не залишити на ній вм’ятини від пальців. Так само слід приклеїти всі наступні плінтуса. Монтуючи жолобники в кутах, пам’ятайте, що у внутрішніх кутах приміщення довга сторона зрізу завжди кріпиться на стіну, а коротка – на стелю.

По завершенні монтажу, закрийте зазори і стики за допомогою гумового шпателя і акрилового герметика або акрилової шпаклівки.

Що стосується монтажу жолобників за допомогою механічних кріплень – цей метод використовуються переважно для підвісних стельових конструкцій. У разі використання цього методу, спочатку монтуються кутові кріплення для жолобників, після чого кріпляться монтажні планки, які закріплюються на стіні за допомогою саморізів, з кроком 30-50 сантиметрів. Після закінчення монтажу кріплень зафіксуйте галтелі на стіні методом защіпки.

Фарбування стельового плінтуса

Фінальний, але від цього не менш важливий етап встановлення стельових плінтусів – це фарбування. На цьому етапі важливо вибрати фарбу від надійного виробника. Хороша фарба не тільки надасть стельовим багетам більш естетичного і благородного вигляду, але також і збільшить термін служби виробу. Вибираючи колір фарби для фарбування багетів, слід також керуватися порадами дизайнерів:

 • Якщо стелі в приміщенні невеликої висоти – візуально зробити їх вище допоможуть багети, пофарбовані в колір стін
 • Якщо у Вашому розпорядженні приміщення невеликої площі – багети, пофарбовані в колір стелі, допоможуть візуально розширити простір
 • Якщо в приміщенні стіни та стелі пофарбовані в один колір, багет обов’язково повинен бути іншого кольору
 • Родзинку до Вашого інтер’єру додасть стельовий плінтус, пофарбований у контрастний колір, в ідеалі – «зрифмований» за кольором з якимось іншим елементом інтер’єру.

Якщо Ви все ще сумніваєтеся щодо того, якому кольору стельового плінтуса віддати перевагу, – зупиніть свій вибір на білому кольорі. Класичний та універсальний білий колір буде доречним у будь-якому інтер’єрі.