Шпаклівка: як правильно вибрати

Вирівнювання стін та стелі приміщення в стані «від будівельників» та загортання дрібних дефектів поверхонь у вторинному житлі – однаково неможливі без шпаклівки. Однак, людині без досвіду роботи в будівельній сфері, часом буває важко розібратися у величезному асортименті сухих шпаклювальних сумішей і готових паст, пропонованих магазином будматеріалів. Стартова, фінішна чи універсальна, гіпсова, цементна чи полімерна, готова паста чи сухий порошок: як правильно вибрати шпаклівку у всьому цьому розмаїтті? Давайте розумітися.

Види шпаклівок за призначенням

На будівельних ринках та в магазинах, Ви можете помітити основні відмінності шпаклівок – за місцем застосування (для зовнішніх робіт чи робіт усередині приміщення), та за призначенням:

  • Стартове шпаклівка
  • Фінішне шпаклювання
  • Універсальне шпаклювання
  • Спеціальна шпаклівка «Шов».
Как выбрать шпаклёвку

Головна відмінність між ними – це зернистість приготовленої суміші, якою і зумовлені особливості та властивості готового матеріалу.

Стартова шпаклівка має більш високу зернистість, завдяки чому використовуються для вирівнювання великих дефектів стін – перепадів глибиною до 1,5 сантиметра. Працюють зі стартовою шпаклівкою за допомогою двох шпателів, один з яких використовують для забору пасти з ємності, а другий безпосередньо для нанесення на стіни і вирівнювання. Завдяки високій міцності та чудовій адгезії, стартова шпаклівка може наноситися безпосередньо на штукатурку, швидко та зручно вирівнюючи поверхню та готуючи її для використання фінішної шпаклівки. Стартова шпаклівка зручна можливістю нанесення товстого шару – до 2 сантиметрів завтовшки, без втрати міцності, проте її поверхня буде шорсткою та непридатною для декоративного оздоблення поверхні.

Фінішне шпаклювання – суміш використовується для останнього етапу вирівнюючих робіт, що передує декоративному оформленню стін: фарбуванню, поклейці шпалер та іншим. Готова паста фінішної шпаклівки – дрібнозерниста, що дозволяє створити гладку та рівну поверхню, що легко піддається обробці. Наносити фінішну шпаклівку найкраще в 2 шари завтовшки до 0,5 сантиметрів.

Універсальне шпаклювання – однаково добре підходить і для чорнового вирівнювання стін після штукатурки, і для створення фінішного, рівного шару. Незважаючи на те, що універсальні суміші коштують дорожче своїх стартових та фінішних побратимів, якість покриття, виконаного за допомогою універсальної шпаклівки, поступатиметься використанню двох окремих складів для стартового та фінішного шпаклювання.

Шпаклівка «Шов» – особливий вид фінської гіпсової шпаклівки, що використовується, як очевидно з її назви, для закладення швів між гіпсокартоном і різних зазорів між іншими матеріалами.

шпаклевка

Що краще сухе шпаклювання або готова паста?

Основним плюсом сухої шпаклівки перед шпаклювальною пастою є ціна – готові суміші обійдуться Вам набагато дорожче. Але, якщо Ви – не професіонал у сфері ремонту, на цьому плюси сухої суміші закінчуються, адже користуватися готовою пастою Вам буде набагато зручніше, а значить і якість отриманого результату буде набагато вищою. Суху суміш необхідно розводити водою, уникаючи виникнення грудочок, ретельно вимішуючи та приступаючи до роботи негайно – адже саморобні шпаклювальні суміші дуже швидко висихають. З цієї ж причини Вам доведеться розводити пасту порційно, в кілька етапів, що досить складно і забирає багато часу. Крім того, не володіючи достатнім досвідом, Вам буде складно домогтися необхідної консистенції пасти, що може призвести до погіршення якості та показників міцності шару шпаклівки, що вирівнює.

Сухий порошок невикористаної шпаклівки, що залишився, необхідно зберігати за певних умов вологості – інакше він швидко зіпсується, ставши непридатним для роботи. Готова шпаклівка у відрах – позбавить Вас необхідності підшукувати ємність для замісу, яку не шкода викинути після ремонту, а також необхідності купівлі спеціальної міксер-насадки для дриля, за допомогою якої замішується склад. Завдяки спеціальним компонентам, що входять до складу готової пасти, така шпаклівка не висихає і має ідеальну для роботи консистенцію. Ви можете безбоязно зберігати невикористані залишки шпаклівки в упаковці, що вже відкривалася.

Який вид шпаклівки кращий?

Види шпаклівок також розрізняються за в’яжучою речовиною, що використовується:

  • Цементні
  • Гіпсові
  • Полімерні.

Полімерні, у свою чергу поділяються на:

  • Акрилові
  • Латексні.

Цементна шпаклівка відрізняється чудовою стійкістю до зовнішніх впливів, вона легко переносить перепади вологості та температур, механічні впливи та вплив УФ-випромінювання. Цементна шпаклівка застосовується для оштукатурених, цегляних та бетонних поверхонь, забезпечуючи чудову адгезію. Завдяки цим властивостям цементну шпаклівку використовують у приміщеннях з підвищеним рівнем вологості, а також вона бездоганно зарекомендувала себе при проведенні як зовнішніх, так і внутрішніх робіт.

шпаклевка

Гіпсове шпаклювання застосовується тільки для робіт всередині приміщення і показує відмінний результат при нанесенні на поверхні з бетону, цементу та гіпсокартону. Вона чудово вирівнює поверхню та усуває дефекти, забезпечує ідеальну гладкість, а також має вологостійкість, що робить її відмінним вибором для таких приміщень, як ванна кімната, а також інших приміщень з підвищеною вологістю. Завдяки пластифікаторам, що входять до складу гіпсової шпаклівки, одержувана поверхня не обсипається і не розтріскується.

Полімерна шпаклівка проста у використанні навіть для новачків. Крім того, вона швидко і рівномірно висихає, має відмінну адгезію, стійка до впливу хімікатів і, незважаючи на хімічний склад, – абсолютно безпечна для здоров’я, так само, як і натуральна гіпсова суміш. Полімерна шпаклівка має високі тепло- і звукоізоляційні властивості і ділиться на 3 підвиди, що відрізняються за характеристиками та сферою застосування.

шпаклевка для стен

Види полімерних шпаклівок та їх відмінності

Акрилова полімерна шпаклівка в роботі трохи більш примхлива, ніж латексна, має меншу пластичність, а для забезпечення коректної роботи, – склад необхідно час від часу заново перемішувати. Однак вона користується великою популярністю через хорошу повітропроникність і стійкість до атмосферних явищ. Ці властивості дозволяють використовувати її для зовнішніх робіт і для приміщень з високою вологістю, не побоюючись можливості виникнення грибка та плісняви ​​– особливості матеріалу повністю виключають їхню появу.

Латексні шпаклівки – дуже пластичні та зручні в роботі, завдяки чому їх так люблять і новачки, і професіонали. Завдяки вхідній до складу латексної шпаклівки полімерної каучукової смоли, отримувана поверхня – рівна, виключно гладка і міцна, має мінімальну усадку. Використовується для вирівнювання поверхонь із цегли, бетону, гіпсокартону, дерева та інших матеріалів. За допомогою латексної шпаклівки можна створювати дуже тонкі шари, товщиною в 1 мм, що абсолютно не позначиться на їх високій міцності. Тому, вибираючи матеріал для завершення робіт з вирівнювання поверхні під фарбування, і в інших випадках, коли необхідно створити тонкий шар фінішної шпаклівки, віддайте перевагу латексній шпаклівці.

Маючи знання про те, як правильно вибрати шпаклівку, Ви зможете значно полегшити процес ремонтних робіт і отримати максимально якісний результат.