Декоративна ліпнина з гіпсу: доступна розкіш для Вашого інтер’єру

Складно уявити собі більш вишукану та класичну прикрасу інтер’єру, ніж ліпнина: з гіпсу, поліуретану чи пінопласту. Ліпні молдинги та колони, плінтуси та стельові розетки – все це дарує простору ні з чим не порівнянний, розкішний вигляд та особливий затишок. Щоб задекорувати приміщення, використовуючи ліпнину, Вам не знадобляться особливі навички чи досвід – достатньо лише спиратися на своє почуття смаку та фантазію, а натхнення та свіжі ідеї легко можна почерпнути в Інтернеті.

Крім декоративної функції, ліпнина з гіпсу часто використовується для приховування дрібних недоліків ремонту, а також для того, щоб сховати підведення комунікацій. Також за її допомогою Ви зможете зонувати простір, розставити яскраві акценти в інтер’єрі, підкреслити інші стильні елементи – дзеркала, картини, фотографії, світлове рішення. Все це робить ліпнину з гіпсу універсальним інструментом для створення стильного та розкішного приміщення.

Декор з гіпсу – переваги та недоліки

Як і будь-який матеріал, декор з гіпсу має список переваг і недоліків. Зокрема, гіпсова ліпнина вигідно відрізняється від ліпнини з поліуретану або пінопласту більш чіткими гранями та лініями рельєфу, вогнетривкістю та тривалим терміном експлуатації. До недоліків можна віднести більш високу вартість, більшу вагу, що трохи ускладнює процес монтажу, схильність до механічних пошкоджень і нетерпимість до впливу високої вологості.

Однак стійкість гіпсового декору до температурних перепадів та атмосферних впливів дозволяє використовувати ліпнину з гіпсу не тільки для внутрішніх, але і для фасадних робіт, з повною впевненістю в тому, що, при правильному догляді, вона здатна століттями служити власникам приміщення.

Лепной декор

Декоративна ліпнина в інтер’єрі

Приклади використання декоративної ліпнини можна знайти в інтер’єрах багатьох історичних будівель і звідти почерпнути натхнення та ідеї для власного житла. Використовувана ще з часів Стародавнього Єгипту, улюблена прикраса інтер’єрів у Стародавній Греції і, пізніше, в Стародавньому Римі – ліпнина з гіпсу популярна вже більше 4000 років. У наші дні безліч дизайнерів інтер’єрів так само люблять використовувати ліпнину в декоруванні приміщень, як і їхні колеги з давнини.

Щоб отримати гармонійне, закінчене інтер’єрне рішення за допомогою ліпнини – її слід використовувати комплексно, продумуючи заздалегідь цілісну картину, яку слід зібрати подетально, як конструктор.

Найбільш популярними способами використання ліпнини з гіпсу в інтер’єрі є:

 • Стельові плінтуси, що допомагають красиво декорувати місце стику стін зі стелею
 • Стельові розетки, дроти, що ховають, і деталі кріплення джерела світла, а також вигідно акцентують увагу на красивій люстрі
 • Різні молдинги, що допомагають сховати щілини та стики оздоблювальних матеріалів
 • Ніші – для декорування камінів та полиць, шаф або заглиблень у стіні, задуманих для інших потреб
 • Колони, які використовуються для зонування та прикраси простору
 • Кронштейни, барельєфи та карнизи – прикрашають інтер’єр та ховають незначні недоліки ремонту.

Як кріпити гіпсовий декор

Кваліфіковані майстри мають у своєму арсеналі цілий набір різних інструментів для монтажу ліпнини з гіпсу. Але, якщо Ви хочете зробити роботи самостійно, Вам знадобиться лише наждачний папір та клей ПВА – для легкої ліпнини; шурупи, дюбелі та фіксуюча суміш – для ліпнини великої ваги.

Монтаж ліпнини малої ваги

 1. Перед початком робіт, переконайтеся, що поверхня, до якої Ви монтуватимете ліпнину з гіпсу, – ідеально рівна (перепади складають не більше 2 мм).
 2. За допомогою наждакового паперу, ретельно вирівняйте зворотну поверхню декору, позбавившись нерівностей та «задирок».
 3. Нанесіть на ліпнину клей ПВА і притисніть її до поверхні.
 4. Дотримуйте декор близько 3-4 хвилин, поки клей не загусне.

Монтаж важкої ліпнини з гіпсу

З монтажем великих декоративних елементів гіпсової ліпнини, звичайний клей ПВА не впорається. Для їх закріплення Вам знадобиться спеціальна фіксуюча суміш, яку Ви можете приготувати самостійно, а також шурупи та дюбелі.

 1. Як і у випадку з легкою ліпниною, переконайтеся в рівністі поверхні, на яку буде проводитися монтаж ліпнини, у разі монтажу на бетонну основу – зробіть насічки на бетоні, що покращують зчеплення поверхонь, що склеюються.
 2. Готуємо фіксуючу суміш: керуючись пропорціями 40/60, до клей ПВА додайте гіпс Г-7 або Г-10, досягайте консистенції густої сметани.
 3. Поверхню, призначену для монтажу ліпнини, загрунтуйте сумішшю ПВА та води.
 4. Перед початком монтажу, зворотний бік ліпних карнизів та стельових розеток обов’язково змочіть водою.
 5. Нанесіть фіксуючу суміш на виріб і притисніть до поверхні, що декорується.
 6. Зафіксуйте конструкцію за допомогою дюбелів та шурупів.
 7. Заповніть отвір від шурупів гіпсовою сумішшю.

Як бачите, процес монтажу не повинен викликати особливих складнощів навіть у новачків.

Простір із продуманим та гармонійним використанням ліпного декору – може стати неповторним відображенням Вашого почуття смаку, підкресливши прихильність до класичних традицій у дизайні інтер’єру та любов до розкоші та витонченості.