Ландшафтний дизайн своїми руками

Чудові сади, що зачаровують буянням фарб та ароматів, що надихають витонченою красою квітів, чагарників та дерев – райське місце для відпочинку від міської суєти. Якщо Ви втомилися від сірих і похмурих міських пейзажів і хочете відпочити душею у прекрасному саду заміського будинку – у цій статті ми розповімо Вам як створити ландшафтний дизайн своїми руками та облаштувати свою ділянку, перетворивши її на прекрасний сад.

Дизайн двору в заміському будинку: з чого почати

Минули ті часи, коли люди купували заміські будинки для вельми сумнівного виду «відпочинку» — щоденної важкої праці на городі з лопатою та чобіткою наперевагу. Сьогодні міські жителі прагнуть поповнити свої життєві сили та справді відпочити у заміському будинку: побути наодинці з природою та своїми думками, розслабитися у тиші заміського селища, далеко від шаленого ритму сучасного міста.

Однак не всім щастить купити заміський будиночок з вже облаштованою ділянкою – найчастіше Ви можете придбати будову, розташовану на недоглянутій ділянці, повній бур’янів та хаотично розташованих дерев. Обсяг роботи у ньому величезний. З чого почати створювати сад своєї мрії?

Крок 1: очищення ділянки

Перше, з чого слід почати створювати ландшафтний дизайн двору та ділянки – це розчистити ділянку від усього зайвого: спиляти дерева та викорчувати пні, за допомогою бульдозера розрівняти ділянку та позбутися бур’янів та кущів.

Крок 2: розробте план

Напевно, на Вашій ділянці плануються або вже є деякі будівлі: сам будинок, літня кухня, лазня або сауна, басейн, літній душ, сарай або гараж. Якщо Ви не збираєтеся їх зносити – внесіть їх у план ділянки та сплануйте зручні доріжки до кожної будівлі.

Плануючи доріжки – намагайтеся уникати прямих ліній: набагато краще виглядатимуть вигнуті доріжки, що ведуть від будинку до різних споруд.

Для зручності та наочності, якщо Ви добре володієте комп’ютером, – використовуйте спеціальні програми для розробки ландшафтного дизайну, а якщо не зумієте в них розібратися – намалюйте план-схему майбутньої ділянки на звичайному аркуші паперу, намагаючись витримати пропорції. План ділянки повністю залежить від Ваших смакових уподобань та обмежений лише Вашою фантазією та бюджетом. Однак, є кілька традиційних дизайнерських рішень, які допоможуть Вам знайти натхнення та стануть чудовою основою для впровадження інших дизайнерських ідей.

Крок 3: живоплот

Вічнозелені дерева, такі як туя чи ялівець – стали сучасною класикою ландшафтного дизайну. Зазвичай їх висаджують уздовж паркану, садовими ножицями надаючи дереву потрібну форму: з таких дерев виходить чудова живопліт. Зважаючи на невисокий зріст, ці дерева не затіняють ділянку, тому їх можна висаджувати не лише вздовж паркану, але також і вздовж доріжок.

Крок 4: створюємо гарне тло

Різноманітність зеленої газонної трави – обов’язкова умова прекрасного ландшафтного дизайну, адже на її тлі будь-які рослини і декоративні конструкції виглядають набагато виграшніше і контрастніше. На відміну від сіро-чорної землі, пухнастий зелений килим газонної трави тішить око, і, крім того, не залишає шансів бур’янам знову захопити Вашу ділянку. Тому, спланувавши доріжки та створивши хоча б загальний приблизний план ділянки – засадіть насінням газонної трави ті зони ділянки, які плануєте залишити вільними.

Крок 5: зонуємо простір і римуємо зони

Один із секретів створення гармонійного ландшафтного дизайну своїми руками – це правильне зонування простору. Поділ саду на зони дозволяє створити структурований, зрозумілий і гармонійний простір. Як правило, ділянку ділять на 3 зони: житлову, господарську та зону відпочинку. Однак, створюючи поділ на зони, важливо об’єднати їх якимось одним, загальним мотивом, «рифмувати» зони — тільки так Ви зможете досягти цілісної, єдиної картини простору. Наприклад, використовуйте для створення клумби той же матеріал, що використовувався для облицювання будинку, або прокладіть від будинку доріжку з терасної дошки, яка плавно перейде в дерев’яний подіум або альтанку в зоні відпочинку, або приведе в зону басейну, простір навколо якого буде оформлено. за допомогою терасної дошки.

Зонувати ділянку Вам допоможуть перегородки: головне правило тут не перевантажувати простір. Краще, щоб перегородки були повітряними, ажурними або взагалі умовними – для створення таких роздільників чудово підійдуть натуральні матеріали: дерево, бамбук, або можна використовувати металевий каркас, яким після установки слід пустити будь-яку витку рослину. Як умовні роздільники можна використовувати місток, арку, великий камінь або кам’яний насип, статуї, подіум, квітники або навіть газон різних форм.

Крок 6: додамо кольори!

Гарний сад неможливий без яскравих фарб, які дарують нам квітучі рослини. Для того щоб різнокольорові фарби саду радували Вас з ранньої весни до осені, квіти для клумб слід вибирати з особливою ретельністю. Класичним дизайнерським прийомом є так званий міксбордер – квіти, висаджені таким чином, що клумба буде сповнена квітучих рослин від початку весни до холодів. Щоб створити таку клумбу, слід розташувати на ній квіти у порядку часу цвітіння.

Для першого ряду квітів вибираємо ранні сорти, що квітнуть навесні: крокуси, примулу, нарцис, аргуту спірею. Другим рядом висадимо квіти, квітучі трохи пізніше – пізно навесні або влітку: тюльпани, гіацинти, півонії та чорнобривці. Для третього ряду залишимо квіти, чий час цвітіння посідає осінь: айстри, хризантеми, жоржини, флокси.

Крок 7: королева квітів

За надзвичайну красу та аромат, троянду часто називають «королевою квітів». І справді, складно знайти квітку, здатну зрівнятися з нею за красою. Саме тому в ландшафтному дизайні часто троянд відводиться особлива роль. Для того щоб висадити розарій, слід вибрати ділянку з південної сторони, максимально відкриту для огляду: зазвичай це сонячне, безвітряне, не затінене місце поряд з парадним входом до будинку або центральне місце в зоні відпочинку. Як і у випадку з іншими рослинами, для красивого оформлення розарію слід дотримуватися принципу контрастності: підбирайте кольори троянд, які є контрастними один одному. А якщо Ви хочете оформити розарій у романтичному стилі – віддайте перевагу м’яким, пастельним відтінкам троянд: від ніжно-рожевого та білого – до світло-бузкового та лососевого.

Эффектным приёмом использования роз в ландшафтном дизайне является также оформление заборов и арок при помощи вьющихся сортов роз. Также, очень необычно и красиво смотрится вьющаяся роза, пущенная по туе – такое дизайнерское решение точно не оставит равнодушным ни Вас, ни Ваших гостей.

Создать ландшафтный дизайн своими руками – не так-то просто. В отличие от ремонтных работ в доме, природа не терпит спешки, и, скорее всего, над созданием сада своей мечты Вам придётся поработать не один сезон. Однако награда будет стоить затраченных усилий – немного потрудившись, Вы сможете создать свой личный райский уголок, место, в котором Вы сможете отдыхать душой и черпать силы для дальнейших свершений.